ایمیل
admin [at] VaniaIT.Com
امور مشتریان
پرتال کاربران - CRM
تلفن
9122830795(98+)
طراحی وب سایت

تاثیر نگارش پاراگراف اول متن در ماندگاری کاربر


مطمئنا برایتان پیش آمده که دنبال مطلب و مقاله ای بوده اید و تا یکی دو خط اول را خواندید متوجه شدید که آن مقاله مفید نیست و به سراغ صفحه ی دیگر و [icon icon="fa-globe"] وبسایت دیگری رفته باشید. این ماندگاری شما در صفحه کمتر از ۳۰ ثانیه زمان برده و شما تشخیص دادید که مطلب مفید نبوده. شاید اگر کل مطلب را میخواندید آن مقاله هم مفید بود و هم بسیار کاربردی و هم ... اما نویسنده ی متن نتوانست در دو سه خط اول شما را مجاب کند که مقاله مفید است. وقتی شما در این ۳۰ ثانیه (شاید هم کمتر) زمان صرف کردید ، چرا موتورهای جستجو  بخواهند بیشتر برای این مقاله ارزش قائل شوند. ماندگاری کاربر در صفحه از مهمترین نکات [icon icon="fa-search"] بهینه سازی وبسایت به شمار می رود. ارزش گذاری موتورهای جستجوگری مانند [icon icon="fa-google"] گوگل برای یک صفحه از یک وبسایت (و در نهایت برای کل سایت)  بر اساس یک محاسبه ی بسیار ساده و چند سوال صورت می پذیرد :

  1. این صفحه چند خط دارد؟ (مقدار محتوا چقدر است)
  2. یک انسان به صورت معمول و میانگین چقدر زمان می برد تا این صفحه را مطالعه کند؟
  3. آیا این زمان سپری شده است؟
  4. چه تعداد از مراجعه کنندگان به این صفحه در این مدت میانگین در این صفحه ماندند؟
  5. آیا تعداد خروجی زیر خط میانگین بسیار بالا بوده است؟

و سوالاتی از این قبیل که مرتبط با ماندگاری و بازگشت دوباره کاربر می باشد در ارزش گذاری یک صفحه تاثیر دارد. در ادامه قصد داریم تا به شما به صورت خیلی خلاصه و در دو نکته و نصفه ای! بگوییم چه کار کنید تا پاراگراف اول متن شما باعث شود کاربر ادامه متن را بخواند. پس از تیتر یک مطلب، پاراگراف اول، دومین بخشی از یک نوشته است که مخاطب با آن برخود کرده و پس از خواندن آن تصمیم می‌گیرد که مطالعه مطلب را در همان جا به اتمام رسانده و یا کل مطلب را بخواند. پس همان طور که مشخص است باید به آن توجه ویژه ای داشته باشید و با توجه به دو مورد زیر این بخش از مطلبتان را نگارش کنید.

نکته ی اول : پاراگراف اول مطلب شما، باید عقلانى به نظر آید: خواننده مطلب شما، باید با خواندن پاراگراف اول مطلبتان مفهومى را دریافت کرده و با آن ارتباط برقرار کند. هر مطلب میبایست بر اساس نوع محتوایش، ساختار متفاوتى داشته باشد و این ساختار حتما روى پاراگراف اول مطلب هم باید پیاده سازى شود تا متن یک نواختى خود را از دست ندهد. فراموش نکنید که باید هم ساختار را حفظ کرده و هم پاراگراف اول مطلبتان را به گونه اى نگارش کنید که از خط اصلى محتوایى خود منحرف نگردد.

نکته ی دوم: هدف مطلب خود را در پاراگراف اول عنوان کنید: مخاطب شما این حق را دارد که بداند، قرار است چه چیزى به معلومات او افزوده شود؛ ولى لازم نیست که همه نکات مطلباتان را در پاراگراف اول بیاورید و باید در نظر داشنه باشید که با رو کردن کل مطلب در پاراگراف اول، دیگر مخاطب احساس مى کند نیازش رفع شده و از خواندن ادامه مطلب صرف نظر مى کند.

نکته ی سوم: در آخر همیشه در نظر داشته باشید که تیتر شما باید با پراراگراف اول مطلبتان، هم خوانى داشته باشد و بى ربطى این دو مى تواند به ضرر شما تمام شود.