مشاوره برند سازی

مشاوره برند سازی

برند سازی یعنی ساخت هویت واقعی از کسب و کار شما به طوری که در ذهن و قلب مخاطب جای بگیره. 

برندینگ یکی از مهمترین جنبه‌های هر کسب و کار، بزرگ یا کوچک، خرده فروشی یا بنگاه به بنگاه است. استراتژی نام تجاری کارآمد به شما امکان تجربه بازارهای با رقابت افزایشی را می‌دهد. اما منظور از "مارک تجاری" دقیقاً چیست؟ چه تأثیری بر تجارت کوچک شما دارد؟ به زبان ساده، نام تجاری شما قول شما به مشتری است. نام تجاری شما به آنها می‌گوید که چه انتظاری از محصولات و خدمات شما داشته باشند. همچنین آنچه شما ارائه می‌کنید را از رقبا متمایز می‌کند. نام تجاری برگرفته از کسی که شما هستید، کسی که می‌خواهید باشید و کسی که دیگران تصور می‌کنند شما هستید، میباشد.

آیا شما در صنعت خود نوآور هستید؟ یا باتجربه و قابل اعتماد هستید؟ آیا محصول شما انتخابی پر هزینه، با کیفیت بالا است یا یک انتخاب کم هزینه و با ارزش؟ شما نمی‌توانید به طور همزمان هر دو باشید و بعلاوه نمی‌توانید انتظارات همه مردم را برآورده سازید. اینکه شما چه کسی هستید، باید بر پایه توقعات و نیازهای مشتریان هدفتان باشد. 

اساس برند شما آرم شماست. تارنما، بسته بندی و مواد تبلیغاتی شما -که همه آنها باید از آرم شما پیروی کنند - با مارک شما مرتبط هستند.

استراتژی و ارزش ویژه برند

استراتژی برند شما این است که چگونه، چه چیزی را، در چه مکانی، چه زمانی و با چه کسانی می‌خواهید در ارتباط بوده و پیام نام تجاری خود را به آنها برسانید.

مکانی که تبلیغ می‌کنید، کانال‌های توزیع شما و همچنین ارتباطات تصویری و کلامی­ که برقرار می‌کنید بخشی از استراتژی برند شما است.

مارک تجاری ثابت و استراتژیک، منجر به ارزش ویژه برند می‌شود. این به معنای ارزش افزوده‌ای است که برای محصولات یا خدمات شرکت شما به ارمغان می‌آورد. این ارزش افزوده به شما امکان می‌دهد مبلغی بیش از آنچه محصولات یکسان و بدون مارک انتظار دارند، برای مارک خود طلب کنید. یک نمونه بارز آن کک در برابر نوشابه معمولی است. از آنجا که کوکاکولا ارزش ویژه برند قدرتمندی را ایجاد کرده است، می‌تواند مبلغ بیشتری را برای محصول خود دریافت کند - و مشتریان این قیمت بالاتر را پرداخت می‌کنند.

ارزش افزوده ذاتی ارزش ویژه برند، غالباً به شکل کیفیت درک شده یا وابستگی عاطفی است. به عنوان مثال، نایک محصولات خود را با ورزشکاران ستاره پیوند میزند، با این هدف که وابستگی عاطفی مشتریان به ورزشکار منجر به خرید محصولات شود. بنابراین در فروش کفش‌های نایک تنها ویژگی‌های کفش علت فروش نیستند.

تعریف نام تجاری شما

تعریف نام تجاری خود مانند سفری برای کشف خود کسب و کارتان است. ممکن است دشوار، وقت گیر و ناراحت کننده باشد. شما باید بتوانید به سوالات زیر پاسخ دهید:

  1. مأموریت شرکت شما چیست؟ 
  2. مزایا و ویژگی‌های محصولات یا خدمات شما چیست؟ 
  3. مشتریان شما از قبل در مورد شرکت شما چه نظری دارند؟ 
  4. می‌خواهید چه ویژگی‌هایی را با شرکت شما به یاد بیاورند؟ 

تحقیق کنید. نیازها، عادت‌ها و خواسته‌های مشتریان فعلی و احتمالی خود را فرا بگیرید. به آنچه گمان می‌کنید که آنها فکر می‌کنند، اعتماد نکنید. یقین داشته باشید که آنها چه فکر می‌کنند.

از آنجا که تعریف نام تجاری و توسعه استراتژی برند امری پیچیده است، استفاده از تخصص یک گروه مشاوره‌ای برای مشاغل کوچک یا یک مرکز توسعه مشاغل کوچک را در نظر داشته باشید. هنگامی که مارک خود را تعریف کردید، چگونه می­توانید آن را اعلام کنید؟ در اینجا چند نکته ساده وجود دارد: 

یک آرم عالی بگیرید و آن را در همه جا قرار دهید. پیام‌های تجاری خود را بنویسید.

اصلی‌ترین پیام‌هایی که می‌خواهید درباره برند خود بیان کنید چه هستند؟ هر کارمندی باید از ویژگی‌های برند شما آگاه باشد. برند خود را یکپارچه کنید. مارک تجاری به همه جنبه‌های تجاری شما تعلق دارد - نحوه پاسخگویی به تلفن‌هایتان، آنچه شما یا فروشندگانتان در تماس‌های فروش از آن استفاده می‌کنید، امضای ایمیل شما و همه چیز.

برای شرکت خود "صدا" ایجاد کنید که نشان دهنده برند شما باشد. این صدا باید در تمام ارتباطات نوشتاری اعمال شود. باید در تصاویر همه مطالب، به صورت آنلاین و آفلاین گنجانده شود. آیا مارک شما دوستانه است؟ آیا خیلی شیک است؟ رسمی‌تر باشید. اکنون اصل مطلب را فهمیدید. یک عنوان ایجاد کنید. جمله­ای به یاد ماندنی، معنی دار و مختصر بنویسید که ماهیت برند شما را به تصویر بکشد. الگوها را طراحی کنید و استانداردهای تجاری را برای اصول بازاریابی خود ایجاد کنید. از طرح رنگی، مکان آرم، ظاهر و احساس مشابهی در همه جا استفاده کنید. نیازی نیست که فانتزی باشید، فقط نامتناقض باشید.

به مارک خود صادق باشید. اگر قول مارک شما محقق نشود، مشتریان به شما رجوع نخواهند کرد - یا شما را به شخص دیگری معرفی نمی­کنند. مقاوم باش. من این نکته را در آخرین قرار دادم زیرا همه موارد ذکر شده را در بر می­گیرد و مهمترین نکته‌ای است که می‌توانم به شما بگویم. اگر نتوانید این کار را انجام دهید، تلاش تلاش‌های شما برای ایجاد یک نام تجاری ناموفق خواهد بود.

تعداد بازدید از این مقاله : 2484 مرتبه