سیستم مدیریت محتوا

سیستم مدیریت محتوا

سیستم مدیریت محتوای وب که با نام اختصاری WCMS شناخته می‌شود ، یک سیستم نرم‌افزاری است که ابزارهای از پیش آماده‌ای برای نوشتن مطالب، درج تصاویر و پیوندها و به‌طور کلی مدیریت یک یا چند وب‌سایت دارد و به کاربران اجازه می‌دهد حتی با دانشی اندک در زمینۀ زبان‌های برنامه‌نویسی وب یا زبان‌های نشانه‌گذاری، محتوای وب‌سایت خود را به سادگی ایجاد و مدیریت کنند. یک سیستم مدیریت محتوای وب قوی، امکان مشارکت چندین نویسنده را برای مدیریت نوشته‌ها، اسناد و خروجی‌ها در یک وب‌سایت فراهم می‌کند. بیشتر سیستم‌های مدیریت محتوای وب، از یک مخزن محتوا یا پایگاه‌داده برای ذخیره‌کردن محتوای صفحه، ابرداده‌ها و اطلاعات دیگری که ممکن است برای سیستم لازم باشد استفاده می‌کنند و لایۀ ارائه (نزدیک‌ترین لایه به رابط کاربری) نیز، محتوای وب‌سایت را بر اساس مجموعه‌ای از قالب‌ها، که اغلب از نوع فایل‌های XSLT هستند، برای بازدیدکنندگان نمایش می‌دهد.

 بیشتر سیستم‌ها برای بهبود عملکرد خود از ذخیرۀ سمت سرور استفاده می‌کنند. این کار زمانی بهتر است که سیستم مدیریت محتواب وی اغلب بدون‌تغییر باقی می‌ماند ولی بازدیدها به‌طور منظم رخ می‌دهند. مدیریت سیستم نیز معمولاً از طریق رابط‌های مبتنی بر مرورگر وب انجام می‌شود. سیستم مدیریت محتوای وب به کاربران غیرفنی اجازه می‌دهد با کمی آموزش، وب‌سایت خود را تغییر دهند. این سیستم‌ها معمولاً نیاز به یک مدیر سیستم یا یک توسعه‌دهندۀ وب (برای راه‌اندازی و افزودن ویژگی‌ها) دارند، اما در درجۀ اول، ابزاری برای افراد غیرفنی به‌شمار می‌روند تا با استفاده از آن بتوانند وب‌سایت خود را نگهداری و مدیریت کنند.

CMS  یا به اصطلاح سیستم مدیریت محتوا ، در صنعت آی تی و طراحی وب ، به سایت جامعی گفته می شود که توسط تیم برنامه نویس، توسعه یافته و در اختیار عموم یا به صورت رایگان و یا به صورت پولی قرار  داده می شود تا کاربران با ساتفاده از امکانات آن اقدام به راه اندازی وب سایت برای خود نمایند. 

هر CMSی که توسط برنامه نویسان ، کدنویسی می شود دارای یک سری امکانات است که متناسب با نیاز جامعه هدف برنامه نویسی می شود. برخی از سیستم ها نیز بسیار بزرگ هستند و چندین امکان را در کنار هم دارند و در اختیار کاربران قرار می دهند. 

شما توسط سیستم های مدیریت محتوا می توانید وب سایت خود را مدیریت و آپدیت نمایید.

هنگامی که کسی به سیستم مدیریت محتوا اشاره می کند، ممکن است درباره هر یک از تعاریف زیر صحبت کند:

  1.  یک سیستم مدیریت محتوا (CMS) با یک رکورد معتبر طراحی شده برای خدمت و حمایت از نیازهای یک سازمان بزرگ  یا سیستم مدیریت محتوا در مقیاس بزرگ.
  2. یک برنامه کاربردی با قابلیت های چندگانه که یک سیستم مدیریت محتوای کامل را برای یک سازمان و فرآیندهای شرکت فراهم می کند.
  3. برنامه ای که ابزارها و قابلیت ها را برای مدیریت، ذخیره و ارائه محتوا و اسناد مناسب برای سازمان داخلی، گردش کار و فرایندها فراهم می کند. 

هدف اصلی CMS ها کمک به کاربرانی است که (شاید) دانش برنامه نویسی ندارند و می خواهند خود وب سایت راه اندازی نمایند. 

معروفترین cms ها عبارتند از 

  • دات نت نیوک :  برپایه زبان برنامه نویسی .Net - اوپن سورس 
  • وردپرس : برپایه زبان برنامه نویسی PHP - اوپن سورس
  • جوملا: برپایه زبان برنامه نویسی PHP - اوپن سورس
  • دروپال : برپایه زبان برنامه نویسی PHP - اوپن سورس

 

 

 

تعداد بازدید از این مقاله : 5188 مرتبه