گمشدگان سرزمین وب هم اکنون نیازمند یاری ما هستند!
ممکن است وب سایت شما پر از اطلاعات مفید در رابطه با محصولات یا خدمات شما باشد. اما اگر بازدیدکنندگان سایت شما نتوانند راه خود را براحتی در میان صفحات شما پیدا کنند دیگر هرگز به آن سایت باز نخواهند گشت! ممکن است وب سایت شما با ارزشترین و ناب ترین مقالات را داشته باشد اما این همه چیز نیست! مهم ترین نکته در طراحی وب سایت ،  طراحی صحیح پیوندهای بین صفحات آن سایت است که متاسفانه این نکته در طراحی بیشتر وب سایت ها نادیده گرفته می شود . ۱۰ نکته ای که در ادامه خواهید خواند به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید پیوندهای بین صفحات وب سایتتان را کاراتر و اصولی تر طراحی نمایید.

   ۱- از لینکهای متنی استفاده کنید!
شاید استفاده از تصاویر یا اشکال گرافیکی در سایت بسیار وسوسه انگیز و اغوا کننده باشد اما بعضی مواقع یک کم هم بسیار زیاد است ! تا جایی که برایتان امکان دارد سعی کنید که پیوندهای موجود بین صفحاتتان را بصورت لینک های متنی طراحی کنید، زیرا این نوع لینکها بسیار موثر تر از لینکهای تصویری یا گرافیکی عمل می کنند . با بررسی گوگل وبمستر و گوگل آنالیتیک مشتریانمان در این (حدود) ده سال اخیر متوجه شدیم که کلیک ها بیشتر بر روی لینک های متنی بوده تا آیکن های طراحی شده.

   ۲- یک راه حل خوب برای استفاده از لینکهای گرافیکی!
اگر شما ناچارید که از لینکهای تصویری یا گرافیکی در وب سایتتان استفاده نمایید حتما از پارامتر Alt برای تصویرتان استفاده کنید . استفاده از این پارامتر در طراحی لینکهای تصویری باعث می شود که کاربرانی که از کاوشگرهای متنی مانند lynx استفاده می کنند یا کاربرانی که گرافیک و تصویر را در کاوشگرهای خود غیر فعال کرده اند نیز بتوانند راه خود را در میان صفحات وب سایت شما پیدا کنند .

  ۳- دسترسی سریع!
همچنین سعی کنید حتما در قسمت پایین هر صفحه با استفاده از لینکهای متنی راهنمایی واضح از سایتتان ارائه دهید تا صفحات اصلی سایت شما از این طریق نیز قابل دسترسی باشند . به عنوان مثال اگر دقت کنید در تمامی صفحات سایت وانیا ما همین موضوع دسترسی سریع را قرار داده ایم و برای سهولت نیز تعدادی از صفحات را در این بخش لینک کردیم. البته طمئناً صفحات زیادی وجود دارد که ما بر اساس مدل ها و استانداردهای وب این صفحات را برگزیدیم. در مراحل سئو با بررسی محتوای سایت این لینک ها را استخراج می کنیم. پس همینجوری نمیتوان هر لینکی در این قسمت قرار داد! تماس بگیرید تا کمکتان کنیم. تماس با مشاوران وانیا جهت مشاوره بهینه سازی محتوا

  ۴- یک صفحه با عنوان نقشه سایت طراحی کنید .
صفحه نقشه سایت یا همان sitemap می تواند یک راهنمای بسیار خوب برای کاربران سایت شما باشد. در طراحی صفحه نقشه سایتتان سعی کنید از یک ساختار درختی استفاده کنید به گونه ای که بخشهای مهم سایت بطور واضح در آن مشخص شده باشد و صفحات مربوط به هر کدام از بخشها به صورت زیر مجموعه آن بخش نمایش داده شوند . ما در سایت وانیا نیز به صورت دستی این کار را انجام دادیم و یک ساختار برای خودمان چیدیم تا دسترسی کاربران و اسپایدرهای موتور جستجوگر به راحتی بتوانند صفحات را بخوانند. این کار بسیار مهم و تاثیر گذار خواهد بود. حتماً امتحان کنید.

  ۵-  از بکار بردن frame پرهیز کنید.
تا سال ۸۳ شمسی یاهو به عنوان معروفترین سرویس دهنده ایمیل از فریم استفاده می کرد. وقتی اواخر سال ۸۳ یا ۸۴ کلیه ی صفحات خود را تغییر داد و دیگر فریم استفاده نکرد ، طراحان وب سایت متوجه شدند عمر این تگ HTML به پایان رسیده است و بهتر است دنیال یک جایگزین مطمئن و بهتر باشند. تا جایی که امکان دارد سعی کنید از بکار بردن فریم در طراحی وب سایتتان پرهیز کنید. اکثر مرورگرهای رایج با نمایش فریم ها مشکل دارند و ممکن است کاربران هنگامی که در صفحه مقابل خود با چندین اسکرول بار مختلف روبرو می شوند به طور کامل گیج شوند ! اگر ناچارید که حتما از فریم ها در طراحی سایت خود استفاده نمایید پس خودتان را برای دوبرابر شدن کار آماده کنید زیرا لازم است که یک نسخه بدون فریم هم از سایتتان بسازید تا کاربرانی که کاوشگرهای آنها فریم ها را پشتیبانی نمی کند هم بتوانند از سایت شما استفاده نمایند.

  ۶-  از لینکهای متحرک بپرهیزید !
در طراحی صفحات خود سعی کنید از بکار بردن لینکهایی که در حال حرکت هستند یا لینکهایی که دائما تغییر رنگ می دهند یا چشمک می زنند پرهیز کنید . همچنین سعی نکنید که لینکهای بازدید شده و بازدید نشده را با تفاوت رنگ از یکدیگر متمایز کنید . تصور بر این است که اینکار بازدید کننده را در پیدا کردن راهش در میان صفحات کمک خواهد کرد اما بررسی ها نشان داده اینکار تنها باعث گیج شدن بازدید کننده ها می شود !

   ۷- فقط چند کلیک آنورتر!
محتویات سایت خود را همیشه در دسترس بازدید کننده نگاه دارید . هر صفحه از سایت شما باید از طریق هر صفحه دیگر قابل دسترسی باشد . سعی کنید پیوندهای میان صفحاتتان را طوری طراحی کنید که بازدید کننده در هر کجای سایت که باشد بتواند با حداکثر ۴ کلیک خود را به صفحه مورد نظر برساند. شما باید به طور مرتب ساختار صفحات و ارتباط بین آنها را در سایتتان بررسی کرده و مشکلات احتمالی را بر طرف نمایید. بازدید کننده ها برای این به سایت شما می آیند که با شما و خدماتتان آشنا بشوند پس بهتراست کاری نکنید که آنها واردار شوند برای کسب اطلاعات در سایت شما حفاری کنند! این یکی از مواردی هست که در نکته ی شماره ی سه به آن مختصر اشاره ای داشتیم و مطمئناً در مشاوره هایمان به صورت مفصل و دقیقتر به این موضوع رسیدگی خواهد شد

   ۸- جستجو چرا ؟ فقط لینک !
بعضی از سایتها سیستمی برای جستجو در میان اطلاعات خود دارند . اما سعی کنید تا جایی که امکان دارد از قرار دادن این سیستم در سایتتان بپرهیزید. حتی بهترین موتورهای جستجو هم در بعضی موارد نتایجی غیر از آنچه که شما می خواهید به شما ارائه می دهند و این باعث گیج و گم شدن شما در میان صفحات می گردد. در ضمن بیشتر کاربران هم طرز استفاده مفید از موتورجستجو را بلد نیستند. بنابراین پیشنهاد می شود که بجای استفاده از سیستم جستجو در سایتتان پیوندهای بین صفحاتتان را طوری دقیق و کارا طراحی کنید تا کاربران براحتی بتوانند از طریق لینکها به اطلاعات مورد نیاز خود دستیابی پیدا کنند و نیازی به استفاده از سیستم جستجو نباشد. البته این بدان معنی نیست که کلاً سیستم موتور جستجو را حذف کنید، خیر. اتفاقاً یکی از فاکتورهای تاثیر گذار در سئو سایت همین موتور جستجوگر داخلی سایت است.

   ۹- اتوبانی با چندین ورودی و خروجی !
سعی کنید در طراحی پیوندهای بین صفحات سایت خود طوری عمل کنید که برای دستیابی به هر صفحه بیش از یک مسیر وجود داشته باشد و کاربران خود را به یک مسیر محدود نکنید . به عنوان راه حل در بیشتر سایتها از منوهای بازشونده استفاده می شود که راهی موثر برای قرار دادن مسیرهای متفاوت در صفحه است بدون اینکه فضای زیادی در صفحه اشغال کند. البته راه های دیگری هم هست که در آینده به آنها اشاره خواهد شد.

  ۱۰- ذن مقالات !
درست خواندید «ذن مقالات» یعنی روی مقالات و محتوایتان فوکوس داشته باشید و تمرکز کنید. سعی نکنید در سایتتان محل های زیادی را طراحی کنید و اطلاعاتتان را در میان آنها پراکنده کنید چون در این صورت ممکن است کاربرانتان در میان انبوه صفحات سایت شما غرق شوند ! پراکندگی اطلاعات جزو مشخصه های یک وب سایت خوب نیست. مطمئن باشید یک مقاله ی مفید بسیار موثر تر از ده مقاله ی مزخرف است!

اگر دوست داشتید به اشتراگ بگزارید