پنالتی گوگل مدتیست که افکار طراحان وب سایت و همچنین اشخاصی که بهینه سازی وب سایت انجام می دهند را مشغول کرده است. فرار از پنالتی گوگل در برابر لینک های غیر معمول عنوان مقاله ی حاضر است تا به شما کمک کند تا از گوگل پنالتی نخورید. پنالتی گوگل همان جریمه کردن گوگل است.

چگونه از مجازات لینک های غیر طبیعی فرار کنیم؟ برای برخی از طراحان وب، کاملا استاندارد است که یک لینک به وب سایت خود را در پایین صفحه یک وب سایت که برای مشتری طراحی کرده اند قرار دهند. در حالی که بسیاری از طراحان معتبر، در پی به روز رسانی الگوریتم جستجوی پاندا، همیشه از اینکار دوری کرده و این چیزی است که همه ی طراحان وب سایت باید در نظر بگیرند.

 دلیلش نیز بسیار واضح است، و آن این است که گوگل حالا ممکن است این لینک ها را به عنوان لینک غیر طبیعی تشخیص داده و طراحی وب سایت را به جرم دستی شاخته شدن جریمه کند. دستورالعمل وب مستر گوگل اعلام کرده: "لینک های توزیع شده بصورت گسترده در پایین سایت های مختلف" ممکن است "تاثیر منفی در رتبه بندی سایت در نتایج جستجو" داشته باشد. این راهنما همچنین این امر را به عنوان یک "مثال معمول از لینک های غیر طبیعی که نقضی بر دستورالعمل خود است" می داند. البته، همه ما می دانیم که الزامات و مجازات های اعمال شده توسط گوگل به تازگی حتی سختگیرانه تر شده است. پس چگونه یک وب مستر می تواند بر این مشکل غلبه کند، اگر لینک های پراکنده فراوان تر از آنچه او به یاد داشته باشد در سراسر وب وجود داشت؟

پیش به سوی تصمیم معکوس گرفتن! با توجه به بسیاری از دستورالعمل های بهینه سازی موتور جستجو (SEO) که به صورت آنلاین از حرفه ای های اینکار میتوان یافت، این کار آسانی نیست. با این حال، گوگل توصیه می کند که هر کسی که با مجازات لینک غیر طبیعی (UNNATURAL LINKS) مواجه شده، باید در وهله اول با استفاده از مرورگر وب مبتنی بر متن لینکس (Lynx) به بررسی سایت بپردازد. دلیلش این است که لینکس اجازه می دهد تا یک سایت به همان روشی که ربات موتور جستجو وب سایت را مشاهده میکند دیده شود. با این حال، باید در نظر گرفت که اگر یک وب سایت حاوی مقدار زیادی جاوا اسکریپت، کوکی، نشست (session ID)، قاب، DHTML و یا فلش باشد، این از دیدن کل وب سایت در مرورگر متنی جلوگیری می کند. این به نوبه خود بدان معنی است که موتورهای جستجو در خزیدن در سایت مشکل دارند، که اثباتی از اهمیت جایگاه سادگی در طراحی وب مدرن میباشد. با نگاهی خاص در لینک ها، استفاده از اکسپلورر سایت باز (OSE) برای اینکه ببینیم آنها از کجا می آیند، و همراه با anchor text و کیفیت لینک باشیم، نیز ممکن است. این یک دلیل عادلانه است برای اینکه ببینیم چرا یک سایت جریمه شده است.

وقتی این لینک ها را یافتیم با آنها چه کنیم؟ وقتی لینک هایی که به احتمال زیاد باعث مشکل شما هستند را شناسایی کردید، چند گزینه دارید.

  1. به برچسب < a > یک ویژگی "rel=no follow" اضافه کنید.
  2. لینک را به یک صفحه که برای موتورهای جستجو با استفاده از یک فایل robots.txt مسدود شده است تغییر مسیر دهید.

البته، اگر همه سایت هایی که در گذشته ساخته اید را نتوانید درست کنید، نوعی کابوس خواهد بود. بهترین راه برای غلبه بر این مشکل این خواهد بود که یک یادداشت به وب مستر و یا مالک فعلی سایت ارسال کنید و درخواست کنید که لینک پایین صفحه را تغییر دهد. این هم یک ایده خوب است که لینک anchor text را طوری تغییر داده تا چیزی شبیه به "طراحی وب سایت نیویورک" و یا مشابه آن را نگویند. همه لینک های تغییر داده شده را در یک فایل اکسل یادداشت کنید، تا بتوانید یک رکورد از آنچه انجام شده و محل آن نگه دارید. این فایل هم هنگامی که مجددا سایت را در گوگل ثبت کنید می تواند به گوگل فرستاده شود که باید شامل اطلاعات زیر باشد:

  • لینک ها از طرف URL
  • لینک ها به سمت URL
  • لنگر متن استفاده شده
  • یک آدرس ایمیل برای لینک ها از طرف سایت
  • جزئیات درخواستهای حذف شده، مانند تاریخ و تعداد دفعاتی که درخواست شده است.
  • وضعیت لینک (چه حذف یا تغییر داده شده یا هنوز کار بکند)

راه اندازی یک حساب کاربری اختصاص داده جیمیل برای مقابله با این مشکل نیز ایده خوبی است. بعدا می توانید از اقداماتتان با ارائه اطلاعات زمان ورود بکاپ بگیرید.  

/ پایان بخش اول /

اگر دوست داشتید به اشتراگ بگزارید