آیا می‌دانستید دامنهٔ x dotcom متعلق به کیست

آیا می‌دانستید دامنهٔ x dotcom متعلق به کیست

ایلون ماسک در سال ۱۹۹۹، شرکت x.com -که دومین شرکت راه‌اندازی شده توسط وی می‌باشد- را تأسیس کرد؛ این شرکت یک بانک آنلاین بود که بعد هم به شرکت Paypal تبدیل شد؛ وی در سال ۲۰۰۱ هم شرکت X و هم دامنهٔ x.com را رها کرده و کنار گذاشت. هم اکنون -یعنی پس از ۱۶ سال- آقای ماسک و x.com دوباره پیش هم برگشته‌اند و کمپانی Paypal هم بازخرید نام دامنهٔ x.com توسط ایلون ماسک را تأیید کرده‌ است.

به گفتهٔ یکی از سخنگویان Paypal:

ما خوشحالیم که دامنهٔ x.com  رو به صاحب قبلیش -یعنی ایلون ماسک- فروختیم.

برای روشن‌تر شدن موضوع باید گفت که ایلون ماسک کمپانی Paypal را خریداری نکرده بلکه چیزی که وی خریداری کرده صرفاً دامنه‌ٔ x.com می‌باشد که یک وب آدرس تک‌حرفی معرکه است و از این پس او مختار است که هر تصمیمی دوست دارد برای این دامنه بگیرد (گفتنی است که کمپانی پی‌پال مبلغ پرداختی ایلون ماسک برای x.com را فاش نکرده‌ است).

دربارهٔ تاریخچهٔ x.com و Paypal باید گفت که ایلون ماسک ابتدا x.com را تأسیس کرده و یک سال بعد آن‌را با شرکتی به‌نام Confinity ادغام کرد که سرانجام منجر به بوجود آمدن شرکت Paypal شد؛ (طراحی سایت ) آن زمان ایلون ماسک علاقهٔ بیشتری نسبت به Paypal نشان داد تا x.com و به همین دلیل هم در طی تغییراتی که ایجاد کرد، x.com به‌طور کامل کنار گذاشته‌ شد. 

سرنوشت و دلیل خرید x.com هنوز نامعلوم است؛ شاید آقای ماسک آن‌را به‌عنوان یادگاری و حس نوستالژی‌اش خریده و شاید هم درنظر دارد تا یک شرکت جدید با نامی کلاسیک تأسیس کند و همچنین ممکن است از آن برای تبلیغ کمپانی SpaceX -کمپانی تولیدکنندهٔ محصولات هوافضایی در آمریکا- و یا تبلیغ خودروی تسلا مدل X استفاده کند.

هیچ‌کس از این قضیه اطلاعی ندارد و تنها چیزی که می‌دانیم این است که ایلون ماسک -بنیانگذار کمپانی‌های Tesla ،SpaceX ،OpenAI و Boring- خیلی دست روی دست نخواهد گذاشت و بالاخره تصمیمی برای x.com خواهد گرفت.

جالب است بدانیم ایلون ماسک وقتی x.com را در سال ۲۰۰۱ رها کرد گفت که «فکر کنم الان دیگه می‌تونین بگین که من یه کارآفرین خستگی‌ناپذیر هستم!». چندی پیش، ایلون ماسک رسماً خبر بازخرید x.com را اعلام کرد و گفت که هیچ برنامهٔ فوری‌ای برای این نام دامنه ندارد، اما x.com برایش ارزش احساسی زیادی خواهد داشت.